Száz évvel ezelőtt még nem volt szükség víztisztításra. Az emberek a saját portájukon fúrt kútból ittak, vagy a falu közepén működő ártézi kutat használták. Ma már azonban a mélyebb rétegekben található vizek is tartalmaznak mesterséges szennyező anyagokat, melyek a felszínről szivárogtak le.
Ezért a víztisztítás folyamata elengedhetetlen része az ivóvíz előállításának. A művelet során eltávolítanak minden olyan anyagot a vízből, amely a szervezetre káros hatást fejt ki.
Ugyanakkor néha szükség van egyes ásványi elemek dúsítására is. A víztisztítás folyamata több részre osztható. Először a nagyobb, szemmel is látható szennyező anyagokat távolítják el. Erre is több megoldás létezik. A legismertebb a szűrés, valamint az ülepítés. Ezután következik a láthatatlan vegyületek kiszűrése, amit végül a fertőtlenítés követ.
A fertőtlenítés során elpusztulnak a vízben található baktériumok, gombák és vírusok, amelyek komoly betegségeket idézhetnének elő. A víztisztítás folyamata ellenőrzéssel zárul, mely során megbizonyosodnak róla, hogy a víz emberi fogyasztásra alkalmas.